fbpx

Dlaczego aktualizacja strony jest tak ważna?

Aby zrozumieć jak ważne jest regularne aktualizowanie strony internetowej, Powinieneś zastanowić się dlaczego korzystasz z ochrony antywirusowej na własnym komputerze. Zapewne dbasz o bezpieczeństwo swoich prywatnych danych lub kolekcji rodzinnych zdjęć, a może nie chcesz aby wirus wykradł pieniądze z Twojego konta bankowego ? Musisz wiedzieć, że każdy antywirus aby zapewnić Ci bezpieczeństwo aktualizuje się co kilka godzin.
A jak często aktualizujesz swoją stronę internetową?
Musisz Pamiętać, że strona bądź sklep są Twoją wizytówką w Internecie. Wszelkie problemy z ich funkcjonowaniem mogą rzutować na opinię o Twojej firmie i przełożyć się na mniejsze zyski. Zainfekowana strona może atakować i próbować okraść Twoich klientów, wysyłać spam, atakować inne serwery i strony, wykraść dane klientów. Za wszystkie te działania prawnie i finansowo odpowiadasz tylko i wyłącznie Ty!

Zautomatyzowany haking jak to działa?

Gdy myślisz o przejęciu kontroli nad Twoją stronom w pierwszej kolejności pomyślisz o konkurencji, która chce zaszkodzić Twojemu biznesowi. Jednak ataki dokonywane przez konkurencję to już rzadkość. Obecnie większość ataków dokonywana jest automatycznie przez roboty internetowe / skrypty które nieustannie przeszukują strony w celu znalezienia luk w starych nieaktualnych CMSach, pluginach czy modułach.

Po co właściwie ktoś potrzebuje zdobyć dostęp do mojej strony?

Prowadzisz małą firmę i na stronie masz tylko kilka zakładek lub niewielki sklep, w którym jest kilkadziesiąt produktów ? Po co hakerowi taka strona ? Dla satysfakcji ? Stare przysłowie mówi że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jeśli masz stronę internetową posiadasz również domenę, serwer, przestrzeń dyskową, transfer. Chodzi właśnie o przejęcie kontroli nad tymi zasobami oraz zdobycie możliwości infekcji innych urządzeń. Haker przejmując tysiące takich stron nie wie nawet dokładnie z czyich zasobów korzysta.

Do czego mogą zostać wykorzystane te zasoby?

  • Transfer może być odsprzedawany dalej, może służyć do ataku brute force.
  • Moc obliczeniowa może być wykorzystana do kopania kryptowalut.
  • Przestrzeń dyskowa może służyć do przechowywania nielegalnych plików (filmy, programy, pornografia).
  • Adres mailowy może posłużyć do wysyłania spamu. Twój adres e-mail oraz adres IP serwera zostanie wpisany na czarne listy, a filtry antyspamowe będą odrzucały Twoje wiadomości do klientów.

Jakie dodatkowe możliwości zdobywa haker?

  • Infekuje Twoją stronę i zaraża komputery Twoich klientów którzy ją odwiedzą.
  • Przekierowuje klientów na reklamy (najwięcej hakerzy zarabiają na reklamach z erotyką).
  • Jeśli posiadasz sklep wykradnie dane klientów (odpowiedzialność RODO) i numery kart kredytowych. Dane klientów mogą zostać wykorzystane do oszustw, pogróżek, kradzieży pieniędzy z kont bankowych czy do zaciągania kredytów.

Posiadając serwer możesz nawet nie wiedzieć co się na nim dzieje, jednak za to wszystko odpowiadasz Ty. Pamiętaj również o wizerunku firmy. Myślisz, że klient podejdzie ze zrozumieniem do tego że został zainfekowany jego komputer, że wyświetliły mu się reklamy z erotyką bądź został okradziony ? On nie wie, że to sprawka hakera – w jego mniemaniu zrobiła to Twoja strona, czyli Ty i Twoja firma!

Co gdy strona została już zaatakowana, jakie będą konsekwencje.

Serwery oferowane przez AbcWeb.pl posiadają rozbudowany system zabezpieczeń. Skaner antywirusowy i antyspamowy na bieżąco monitoruje wszystkie strony i ruch na serwerze. Jednak nawet najlepsza firma ochroniarska nie zapewni bezpieczeństwa jeśli właściciel nie zamyka drzwi do swojego domu. Tak jest również z serwerami. Nasze starania nie wystarczą jeśli właściciel strony posiada nieaktualne i dziurawe skrypty.
Po zainfekowaniu strony ze względów bezpieczeństwa aby zminimalizować straty musi ona zostać całkowicie zablokowana. Może ona wraz z adresami e-mail trafić na czarną listę w związku z czym maile przez długi okres mogą być oznaczone jako spam. Dodatkowo strona zostanie oznaczona przez systemy antywirusowe jako zainfekowana i będzie blokowana. Niestety niema systemu, który informował by producentów antywirusów że strona została naprawiona. Z każdym z nich trzeba się kontaktować indywidualnie, co może zająć wiele tygodni.
Jeśli wydałeś dużo pieniędzy na pozycjonowanie licz się z tym że Google doda Twoją stronę na czarną listę i znikniesz z wyników wyszukiwania. Całe Twoje pieniądze włożone w reklamę właśnie przepadły.
Koszt skutecznego odwirusowania strony często przekracza koszt wykonania zupełnie nowego projektu.

Podsumowanie

Jeśli chcesz aby Twoja firma się rozwijała i przynosiła zyski, szanujesz swoich klientów i zależy Ci na dobrej opinii, chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze to aktualna i bezpieczna strona powinna być Twoim priorytetem.

Przeczytaj także:

cm22

Google Consent Mode v2 – zmiany w trybie uzyskiwania zgody

W dobie rosnącej świadomości na temat prywatności w internecie, Google wprowadza zmiany, które mają na celu lepsze zabezpieczenie danych użytkowników. Google Consent Mode v2, czyli …

Read More →
dyrektywa_omnibus-1

Dyrektywa Omnibus – nowe przepisy i zmiany w prawie

Prezydent Polski 6 grudnia 2022 roku podpisał ustawę implementującą do polskiego prawa dyrektywę Omnibus. Nieco wcześniej dyrektywy cyfrową i towarową. Obydwie ustawy wejdą w życie z …

Read More →
facebook_pixel

Czym jest PIXEL Facebook i czy jest Ci potrzebny.

Większość użytkowników promuje posty dla fanów, osób z danej lokalizacji czy też według zainteresowania. Nie korzystając tutaj z możliwości PIXELA tracimy tylko pieniądze. Około 70 …

Read More →
google-nie-indeksuje-stron

Google nie indeksuje stron, czy IndexNow to rozwiązanie?

Jeśli posiadamy stronę, czy sklep internetowy to chcemy, aby jak najwięcej ludzi mogło go znaleźć i z niego skorzystać. Zatem, gdy potencjalny klient czegoś szuka, …

Read More →

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top