fbpx

Od dziś wszystkie szkolenia, książki stają się nieaktualne — zmiany Google: Key events, czyli kluczowe zdarzenia

Wiosna 2024 roku przyniosła zmiany w nazewnictwie „konwersji” w Google Analytics. Dla odróżnienia terminu „konwersji” używanego zarówno w Google Ads, jak i w Google Analytics 4 zmieniono dotychczas używane „konwersje” na „zdarzenia kluczowe (key events). Konwersje wykorzystywane w Google Ads mogą być współdzielone z Analytics, a także tworzone na podstawie zdarzeń. Od tego momentu wszystkie materiały przygotowane na podstawie starego nazewnictwa, stają się nieaktualne. 

Czego dotyczy zmiana w GA4

Mogłoby się wydawać, że zmiana jest niewielka i właściwie tylko estetyczna. Jednak celem zmiany jest coś więcej. Google zmienia nazewnictwo, aby ujednolicić sposób, w jaki definiowane są konwersje zarówno w GA4, jak i Google Ads. Ma to za zadanie sprawić, żeby raportowanie konwersji oraz sposób jej pomiaru stały się łatwiejsze. Do tej pory konwersje używane w GA4 nie były mierzone w ten sam sposób co konwersje w Google Ads. Raporty nie były jasne i jednolite, dlatego Google postawiło ważne działania w Google Analytics 4, zamiast konwersji oznaczyć jako key events. Tylko czym właściwie one są?

Kluczowe zdarzenia (key events) a konwersje

Google Analytics GA4 wykorzystuje key events do mierzenia interakcji, które są ważne dla właściciela strony, np. zakup produktu. I to właśnie właściciel strony, a dokładniej administrator konta GA4, sam decyduje, które z raportowanych danych są dla niego kluczowe. Administrator podane zdarzenia oznacza samodzielnie w ustawieniach konta GA4. Jednak są pewne wyjątki, czyli zdarzenia „purchase”, które zawsze oznaczone będą jako key events. Tylko co nam daje cała zmiana? W porównaniu do „zwykłych” zdarzeń te kluczowe pozwalają nam na stworzenie szerszej gamy raportów. W szczególności ważne jest to w modelowaniu atrybucji, ponieważ jest ono dostępne jedynie w przypadku zdarzeń oznaczonych jako kluczowe. 

Bardzo ważnym aspektem jest tworzenie konwersji. Konwersje można tworzyć na podstawie zdarzeń kluczowych. Jeśli konwersja nie zostanie stworzona na bazie kluczowego, a „zwykłego” zdarzenia to zamieni się ona w kluczowe. Pomimo skomplikowania, proces ten umożliwia zbieranie pomiarów skuteczności, a także optymalizację całej kampanii w Google Ads. Co to oznacza? Są to informacje kluczowe, które zostały zaimportowane do Google Ads, gdzie można wykorzystać je jako cel kampanii do optymalizacji tego narzędzia. 

Podsumowując, zmiana nazewnictwa narzędzia Google Analytics 4 jest znacząca dla jej użytkowników. Najważniejszą informacją jest to, że konwersja, która została utworzona jako kluczowa w Google Analytics, będzie widoczna w jego raportach związanych z reklamami Google Ads.

Dlaczego istniejące treści stają się nieaktualne

Zmiana nazewnictwa wprowadzona przez Google mogła zaskoczyć twórców książek i szkoleń o Google Analytics 4. Ich praca staje się nieaktualna, ponieważ użytkownicy poszukujący pomocy i informacji zderzą się z nieścisłościami. Korzystając z GA4, w systemie będą widzieć nową nazwę, natomiast prowadzący szkolenie lub autor książki w swoich materiałach będzie miał poprzednią nazwę. Nowi użytkownicy prawdopodobnie nie będą posiadać wiedzy na temat zmiany nazewnictwa, co doprowadzi do ich zirytowania. Nic w tym dziwnego, ponieważ w takim przypadku nauka korzystania z Google Analytics 4 będzie utrudniona.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gotów, aby przenieść swój marketing internetowy na wyższy poziom?

Skontaktujemy się z Tobą i umówimy na BEZPŁATNE konsultacje obejmujące:
Analizę widoczności strony oraz konkurencji.
Analizę wybranych elementów optymalizacji
Omówienie celów kampanii.
Rekomendacje najkorzystniejszej strategii.
Pozwól przygotować spersonalizowaną, profesjonalną strategię marketingową oraz ofertę współpracy dla Twojej firmy. Zróbmy wspólnie krok w kierunku sukcesu!

Porozmawiajmy

Imię i nazwisko
E-mail
Telefon
Wiadomość

Wiadomość została wysłana
Coś poszło nie tak. Proszę sprawdzić wszystkie pola i spróbować ponownie.
Imię i nazwisko
Telefon
E-Mail
Wiadomość
Wiadomość została wysłana!
Coś poszło nie tak! Proszę sprawdzić wszystkie pola i spróbować ponownie!
Aktualności

Ostatnio na blogu

Powrót
Scroll to Top