fbpx

Algorytm Google — zmiany w wyszukiwarce 2024

Rewolucyjne zmiany w wyszukiwarce Google mają wejść w życie 5 maja 2024 roku. Google zapowiada, że w wynikach wyszukiwania ma znajdować się mniejsza ilość spamu, więcej pomocnych treści, a wyszukiwarka będzie eliminowała treści generowane przez AI. Co to oznacza dla specjalistów SEO i właścicieli stron internetowych? Przede wszystkim więcej pracy nad treściami tworzonymi własnoręcznie. Te zmiany są odpowiedzią na rosnącą ilość treści generowanej przez sztuczną inteligencję, które często charakteryzują się niską jakością. Zrozumienie, czym jest algorytm Google, jakie cele przyświecają najnowszej aktualizacji oraz jak dostosować strategie SEO, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.

Co to jest algorytm Google?

Algorytm Google to zaawansowany system używany do wyświetlania stron internetowych w wynikach wyszukiwania, które najlepiej odpowiadają zapytaniom użytkowników. Wykorzystuje on setki czynników, takich jak: słowa kluczowe, użyteczność strony internetowej, czy linki przychodzące, aby ocenić i sklasyfikować treści internetowe. Na jego podstawie ustalana jest kolejność poszczególnych stron w Google. Mówiąc prościej — to właśnie on decyduje, na którym miejscu znajdzie się Twoja strona w wynikach wyszukiwania po wpisaniu danej frazy.

Aktualizacja algorytmu Google 2024

Co jakiś czas Google wprowadza zmiany w swoim algorytmie. Już od miesięcy zapowiada wprowadzenie zmian, które mają przybliżyć nas do perfekcyjnego wyszukiwania informacji. Aktualizacja z 5 marca 2024 roku, znana również jako „March 2024 spam update”, obejmuje szereg nowych wytycznych i modyfikacji algorytmu, których celem jest dostarczanie użytkownikom rzetelnych i wartościowych informacji. 

Co to oznacza dla użytkowników? Możemy się spodziewać trafniejszych wyników wyszukiwania, lepiej odpowiadających na nasze potrzeby i pytania. Od teraz Google bardziej skupia się na stronach, które mają wysokiej jakości, merytoryczne treści.

Marzec 2024 – Google dokonuje zmian w algorytmie wyszukiwania

W marcu 2024 roku Google wprowadza zmiany w algorytmie wyszukiwania, których celem jest dostarczanie użytkownikom jak najlepszych wyników wyszukiwania. Nowa aktualizacja skupia się na dwóch głównych aspektach:

1. Promowanie wartościowych treści

Google kładzie teraz jeszcze większy nacisk na jakość i oryginalność treści. Wyszukiwarka będzie faworyzować strony, które oferują użytkownikom rzetelne, wartościowe i unikalne informacje. Oznacza to, że strony z „papką” generowaną przez sztuczną inteligencję lub kopiujące treści z innych witryn będą miały mniejsze szanse na wyświetlanie się wysoko w wynikach wyszukiwania.

2. Zwalczanie spamu

Google zaktualizowało również zasady dotyczące spamu, aby skuteczniej eliminować strony niskiej jakości. Nowe algorytmy będą identyfikować i karać strony, które:

  • kopiują treści z innych witryn bez dodawania wartości,
  • stosują sztuczne techniki SEO,
  • zawierają niewiele lub żadnych wartościowych informacji.

  Celem tych zmian jest zapewnienie użytkownikom dostępu do bezpiecznych i rzetelnych informacji, a także ukrócenie nieuczciwych praktyk stosowanych przez niektóre strony internetowe.

  Nowe wytyczne dla treści i SEO w 2024

  Nie ukrywajmy — nowy algorytm Google 2024 zamierza zrewolucjonizować dotychczasową pracę twórców i przyjęte zasady przy tworzeniu treści pod jak najlepsze wyniki wyszukiwania. Zmiany w algorytmie wymagają od twórców treści i specjalistów SEO nowego podejścia. Strony internetowe powinny teraz skupić się na tworzeniu treści, które odpowiadają na konkretne potrzeby i pytania użytkowników, oferując przy tym unikalną wartość, której nie można znaleźć nigdzie indziej. To oznacza odejście od nadmiernego optymalizowania pod kątem słów kluczowych na rzecz bardziej naturalnego i użytecznego podejścia do tworzenia treści. Koniec ze zbędnymi wypełniaczami i przestarzałymi informacjami. Od teraz liczy się tworzenie wartościowych i oryginalnych treści, które są przydatne dla użytkowników.

  Optymalizacja strony pod nowy algorytm Google w 2024 roku

  Adaptacja do nowego algorytmu wymaga przemyślanej strategii. Oto kilka kluczowych punktów, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Wysoka jakość i wartość treści: twórz treści, które odpowiadają na specyficzne potrzeby i zainteresowania Twojej grupy docelowej. Zawsze miej z tyłu głowy tę myśl, że musisz dostarczyć jakąś wartość swoim czytelnikom. W tym przypadku świetnie sprawdzą się przeprowadzone badania, szczegółowe analizy, praktyczne poradniki — coś, co wyróżni Cię na tle konkurencji, a dodatkowo przyniesie korzyść Twoim odbiorcom. Pamiętaj o sprawdzaniu tekstów pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych i merytorycznych.
  2. Eliminacja spamu: unikaj praktyk mogących być uznawane za spam. Nie nadużywaj w treściach licznych słów kluczowych, które mogą osłabić jej wartość i odstraszyć czytelnika. Nie wykorzystuj automatycznie generowanych treści na swojej stronie, bo algorytm Google wykryje je i osłabi Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Tu liczy się jakość, nie ilość.
  3. User Experience (UX): ulepsz UX swojej strony, w tym czas ładowania, responsywność mobilną, czytelność i nawigację, aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć to, co ich najbardziej interesuje na Twojej stronie.
  4. Autorytet i zaufanie: buduj autorytet swojej strony przez uzyskiwanie wysokiej jakości linków zwrotnych, udostępnianie dokładnych i aktualnych informacji oraz transparentność w kwestii autorstwa treści. Jeśli tworzysz artykuły eksperckie zadbaj o uwiarygodnienie np. źródeł, dowodów posiadanej wiedzy, informacji o autorze treści lub o witrynie, z której pochodzą podane informacje.
  5. Optymalizacja dla intencji zapytań: zrozumienie intencji za zapytaniami użytkowników pozwoli na lepsze dopasowanie treści do ich potrzeb. Dostosuj swoje treści, aby odpowiadały na zapytania informacyjne, nawigacyjne, transakcyjne i inne. Mówiąc prościej — postaw się na miejscu użytkownika i zastanów się, w jaki sposób będzie wyszukiwał potrzebnych informacji i spraw, aby w jak najprostszy sposób otrzymał to, czego potrzebuje.
  6. Długotrwała optymalizacja: SEO nie jest działaniem jednorazowym, ale długotrwałym procesem. Tak więc regularnie aktualizuj swoje treści, aby zawsze były aktualne, wysokiej jakości i dopasowane do potrzeb użytkowników.

  Google Search Console — pomoc w monitorowaniu zmian w wynikach wyszukiwania

  Google Search Console jest kluczowym narzędziem dla specjalistów SEO, które umożliwia monitorowanie wdrożonych modyfikacji. Dostarcza informacji o ewentualnych błędach technicznych i pozwala zrozumieć, w jaki sposób algorytm Google ocenia nasze strony. Jeśli będziemy regularnie analizować dane pochodzące z GSC i odpowiednio szybko reagować, mamy szansę poprawić swoją pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

  Najnowsze zmiany w algorytmie Google 2024 to dopiero początek. Wraz z nimi na pierwsze strony wyszukiwań powrócą oryginalne, wartościowe treści, a znikną witryny sztucznie wypozycjonowane, manipulujące użytkownikami.

  Podsumowanie — zmiany w wyszukiwarce Google

  Aktualizacja algorytmu Google 2024 stawia przed twórcami treści i specjalistami SEO nowe wyzwania, ale również oferuje szanse na wyróżnienie się poprzez tworzenie wartościowych, autentycznych i użytecznych treści. W odpowiedzi na problemy związane z materiałami generowanymi przez sztuczną inteligencję, Google jeszcze bardziej podkreśla znaczenie ludzkiego wkładu i oryginalności w tworzeniu treści. Dostosowanie strategii SEO do tych zmian nie tylko pomoże w osiągnięciu lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania, ale również zbuduje długotrwałe relacje z odbiorcami, dostarczając im wartości, której szukają w internecie. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, twórcy mają okazję wykorzystać swoje umiejętności, wiedzę i kreatywność do tworzenia treści, które naprawdę mają znaczenie.

  Gotów, aby przenieść swój marketing internetowy na wyższy poziom?

  Skontaktujemy się z Tobą i umówimy na BEZPŁATNE konsultacje obejmujące:
  Analizę widoczności strony oraz konkurencji.
  Analizę wybranych elementów optymalizacji
  Omówienie celów kampanii.
  Rekomendacje najkorzystniejszej strategii.
  Pozwól przygotować spersonalizowaną, profesjonalną strategię marketingową oraz ofertę współpracy dla Twojej firmy. Zróbmy wspólnie krok w kierunku sukcesu!

  Porozmawiajmy

  Imię i nazwisko
  E-mail
  Telefon
  Wiadomość

  Wiadomość została wysłana
  Coś poszło nie tak. Proszę sprawdzić wszystkie pola i spróbować ponownie.
  Imię i nazwisko
  Telefon
  E-Mail
  Wiadomość
  Wiadomość została wysłana!
  Coś poszło nie tak! Proszę sprawdzić wszystkie pola i spróbować ponownie!
  Aktualności

  Ostatnio na blogu

  Powrót
  Scroll to Top